Doğal Fermente Süt Ürünleri

    A2 Süt grubu,  sağlık açısından birçok faydasının yanısıra süt intoleransı olan kişilerin sindirimi için daha kolaydır.

    Kazein, sütteki protein grubudur ve toplam proteinin %80 ini oluşturur. Sütte birkaç çeşit kazein çeşidi vardır. Beta kazein en yaygın 2.sırada bulunur ve 13 farklı formda görülür.

* A2 beta kazeini en yüksek oranda bulunan süt, Esas olarak Güney Fransa kaynaklı ırklarda bulunur. Bu türler ; Guernsey, Jersey,  Charolais ve Limausin ineklerini içerir. 

* Normal süt hem a1 hem a2 betakazein içerir, Fakat A2 sütü yalnızca a2 beta kazein içerir.

* Yapılan bazı araştırmalar a1 betakazein' in zararlı olabileceğini, a2 betkazeinin daha güvenli olduğunu gösterir.

* A1 ve A2 sütteki laktoz miktarı aynıdır, Ancak uzman görüşlere göre A2 süt A1 süte göre daha az şişkinliğe neden olur.

    a2 Jersey Sütünden Fermente Ürünler Hak.

    Probiyotik gıdalar dediğimiz aslında fermente edilmiş gıdalardır. Yani mayalanma süreci yaşamış, dönüşüm geçirmiş, dönüşürken şifası artmış gıdalardır.

    Fermente süt ürünleri üretiminin genel amacı oda sıcaklığında hızlı bozulan sütün muhafaza süresini uzatmaktır. Süt, çeşitli organizmaların yardımıyla fermantasyon sonucu çeşitli farklı ürünlere dönüşür. Sütün kalitesine göre kendine özgü bir yapıda kusursuz aroma içeren yeni ürünleri ortaya çıkarır.

    Kaliteli doğal bir sütü, mayalama sayesinde birkaç saat fermente süresi ile probiyotik değeri olan bir yoğurda , devamında yoğurttan ayran ve tereyağına çevirmek  mümkündür , Kısa ömürlü bir besin olan süt hemen bozulur , oysa yoğurda dönüşünce saklama süresi uzayabiliyor,Süt faydalıdır ama yoğurt probiyotiktir ve çok daha faydalıdır.Sindirimi de süte nazaran daha kolaydır. Süt peynire dönüştüğünde ise farklı lezzetlere ulaşmanın yanı sıra yıllarca saklamak mümkün oluyor,

--- Ürünleri görmek için Tıklayınız --- 

    Çanakkalenin eşsiz ikliminde otlayan jersey ırkı inek sütümüzden birçok fermente süt ürünü çıkarmayı başardık, Çiftliğimizden taze sütümüzden ev tip doğal mayalama ile yoğurt yaptık, Probiyotik değeri 1,3*108 Yoğurdumuzu geleneksel yöntemlerle süzerek süzme yoğurt elde ettik, Kendi ürettiğimiz yoğurdumuzu yayık usulü geleneksel yöntemle ayran ve tereyağı olarak ayrıştırdık, Yayığa serdiğimiz yoğurdun sallanmasını sağlayarak alt kısımda ayranın üst kısımda ise yağın kalmasını sağlıyoruz, Üzerinden süzgeçle yağını alıp paketliyoruz, Tamamen yoğurt tereyağı katkısız ve koruyucusuz. İçerisinde herhangi en ufak bir katkı bulunmaz.

Yayık ayranı probiyotik değeri: 1,3*108

Tereyağ probiyotik değeri:  1,3*107

    Yine jersey sütünden beyaz peynir üretimi gerçekleştirdik, doğal maya olan şirden mayası ile mayaladık, hiçbir katkı maddesi renklendirici, kıvam artırıcı aroma verici  gibi maddeler kullanmadık, 

Probiyotik değeri 5,9*107   

    Bu değerler besinlerin içerdiği probiyotik bakteri sayısını gösterir, Bağırsaklarımızın dostu olan bu bakteriler bağırsak floramızı onarır, bağışıklık sistemimizi güçlendirir ve sindirim sistemimizi çalıştırır.

    Jersey sütünden kefir için kolları sıvadık,

 -- Ürünleri görmek için Tıklayınız --

3 Comments

Multipurpose
SCOTT JAMES

To link your Facebook and Twitter accounts, open the Instagram app on your phone or tablet, and select the Profile tab in the bottom-right corner of the screen.

Multipurpose
OWEN CHRIST

To link your Facebook and Twitter accounts, open the Instagram app on your phone or tablet, and select the Profile tab in the bottom-right corner of the screen.

Multipurpose
EDNA WATSON

To link your Facebook and Twitter accounts, open the Instagram app on your phone or tablet, and select the Profile tab in the bottom-right corner of the screen.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked