KURUMSAL

    Yayık Ağası markası 2016 senesinde kurulmuştur. Markamız, sağlıklı beslenme konusunda tarlamızdan topladığımız üründen, çiftliğimizde yaptığımız otomatik sağımlardan, masamızdaki servise kadar sağlıklı beslenme konusunda son derece hassas çalışmayı temel ilke olarak benimsemiştir.

Yayık Ağası ailesi olarak:

    İlkemiz gereği tüm ürünlerimizi geleneksel yöntemlerle üretiyoruz. Sizlere ulaştırmak için hem restoranlarımızda sunduğumuz kahvaltılar ile servis ediyor, hem de dilerseniz kahvaltılar da servis edilen ürünlerimizi Anadolu yakasında evlerinize kadar teslim edebiliyoruz. Üretim sırasında, koruyucu ve katkı maddesi ve erken olgunlaştıran hiçbir tekniği kullanmıyoruz. Günümüzde deforme edilmiş organik kelimesinin yerine, "geleneksel usullerle ürettiğimiz" demek bize daha doğru geliyor. Çünkü biz yeniden bir ürün keşfetmedik. Her üreticinin ve işletmenin bu hassasiyet de olmasını diliyoruz.

    Çiftliğimizde sadece özel Jersey inek ırkından sağlanan sütleri kullanıyoruz ve başka bir süt ile karıştırmıyoruz. Sütümüzü işlerken geleneksel yöntemler kullanıyoruz. Böylece ana ürünlerimiz olan ev tipi mayalama yoğurt, sütlaç, şırdan mayasıyla üretilmiş peynirler, yayma yöntemiyle üretilmiş yayık tereyağı ve yayık ayranımızı hazırlıyoruz. Amacımız eski günlerde üretildiği gibi, sanayileşmemiş bir beslenme konsepti oluşturmak.

    Etlerimizin en büyük özelliği, Çanakkale Biga yöresinde serbest dolaşan ince kuyruk kıvırcık cinsi hayvanlardan seçilmiş olmasıdır. Karkası 17-18 kg geçmeyen kuzularımızın kokusuz olması, besin değerlerini kaybetmeden 2 gün dinlendirilerek servis edilmesi, yerken bu tadı bilen misafirlerimize mutluluk vermekte, ilk defa tatmış olan misafirlerimize vazgeçemeyecekleri bir lezzet alışkanlığı kazandırmaktadır.