Kahvaltılar

Yeterli ve dengeli besinlerle güne başlamak, pozitif enerjiyle hayata bakmamız ve zinde olmamız için çok önemlidir. Bu yüzden kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Kendimizi bu konuda çok özel hissediyoruz. Çünkü Yayık Ağası, sizlere sunduğu tüm ürünleri katkısız, antibiyotiksiz doğal fermante sürelerinde kendisi üretiyor.

SALATALAR

Yayık Ağası olarak 5 farklı salata çeşidini daha hafif, daha lezzetli ve daha sağlıklı, kendine has hazırlama şekliyle sizlerle buluşturuyoruz.

Çorbalar

Mevsiminde ürettiğimiz domateslerimizi sizler için konserveleniyor, serseri tavuklarımızı sizler için gezdiriyoruz. Sağlıklı beslenmenin sadık temsilcisi Yayık Ağası eşsiz bir çorba deneyimi sunuyor.

KIRMIZI ET

Çanakkale, Biga’dan gelen ince kuyruk kıvırcık cinsi kuzularımızı, dana döşünden ve kuzu etinden hazırladığımız kasap köftemizi kendi pişirme tekniklerimizle efsane lezzetlere dönüştürüyoruz. Sizlere bu lezzetler ile eşsiz bir deneyim sunuyoruz.

BEYAZ ET

50 dönüm arazi içerisinde orman havasında serbest gezen köy tavukları üretiyoruz. Serseri tavuklarımızı 4 Ay ve sonrası aylarda kesiyoruz. Hazırladığımız tavuksuyu çorba, tavuk haşlama ve tereyağlı tavuklarımızın lezzetli olmasının sebebi budur. Sizlere bu lezzetler ile eşsiz bir deneyim sunuyoruz.

Yöresel Lezzetler

Doğu Karadeniz bölgesinin incisi Giresun'un birbirinden farklı lezzetlerini sofralarımıza taşıyoruz. Hibrid tohum ve suni gübre kullanmadan bahçelerimize tohum ve fideleri ekiyor, topladığımız sebze ve meyvelerimizi yörenin kendine has hazırlama şekliyle sizlerle buluşturuyoruz.

Tatlılar

Sütümüzün Jersey ırkı ineğimizden olması sütlü tatlılarımızdaki lezzetleri farklı kılmaktadır. Giresun'un geleneksel burma tatlısı yöremizin kıymetli ellerinden çıkartıyoruz. Giresun burma tatlısını sizlere ulaştırmak için İstanbul'a taşıyoruz. Tatlılarmızda tatlandırı (glukoz), renklendirici ve koruyucu kullanmıyoruz.

Doğal Meyve Suları

Besin değeri yüksek suni gübre kullanılmadan yetiştirilmiş olgun ve çürüksüz meyvelerimizi, Giresun ilindeki Yayık Ağası tesislerimize getiriyoruz. Meyvenin besin değerini ve tadını korumak için sokum sıkım yaparak ilave hiçbir etken kullanmadan sadece meyvenin kendi öz suyunu kullanıyoruz. Suda kaynatma yöntemiyle havasını alarak vakumluyoruz. İçeceklerimizde renklendirici ve koruyucu kullanmıyoruz.